API Delevan S0603-56NH2C
S0603-56NH2C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-56NH2C
Brief Description
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM
Datasheet Download
S0603-56NH2C.pdf
Availability of S0603-56NH2C
QUANTITY
S0603-56NH2C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-56NH2C
Internal Part NumberEIS-S0603-56NH2C
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)340 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-56NH2C
Related LinksS0603-, S0603-56NH2C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-56NH2C Details Description
Related parts for S0603-56NH2C
IC HALL EFF SENSOR BI-DIR TO92-3 datasheet.pdf
CONN RING 1/0 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 20NS 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf