API Delevan S0603-5N6H1S
S0603-5N6H1S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-5N6H1S
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM
Datasheet Download
S0603-5N6H1S.pdf
Availability of S0603-5N6H1S
QUANTITY
S0603-5N6H1S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-5N6H1S
Internal Part NumberEIS-S0603-5N6H1S
Material - CoreAlumina
Inductance5.6nH
Tolerance±3%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-5N6H1S
Related LinksS0603-, S0603-5N6H1S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-5N6H1S Details Description
Related parts for S0603-5N6H1S
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 1.04A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 125A datasheet.pdf