EPCOS (TDK) S07K150E2
S07K150E2 picture photo
Mfg. Part Number
S07K150E2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
S07K150E2.pdf
Availability of S07K150E2
QUANTITY
S07K150E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S07K150E2
Internal Part NumberEIS-S07K150E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy15J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S07K150E2
Related LinksS07K, S07K150E2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S07K150E2 Details Description
Related parts for S07K150E2
CONN HEADER 50POS DL .100 30GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
C/A, MT-RJ TO SC DUPLEX XG FI datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
DUP 15A/125V FEED-THRU PORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 510MA 3.79 OHM datasheet.pdf