| Internal Part Number | EIS-S07K150E2 | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 15J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |