Riedon S1-0R075F1
S1-0R075F1 picture photo
Mfg. Part Number
S1-0R075F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/2W 1913
Datasheet Download
S1-0R075F1.pdf
Availability of S1-0R075F1
QUANTITY
S1-0R075F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S1-0R075F1
Internal Part NumberEIS-S1-0R075F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case1913 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height0.126" (3.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1-0R075F1
Related LinksS1-0R, S1-0R075F1 Datasheet, Riedon Distributor
S1-0R075F1 Details Description
Related parts for S1-0R075F1
RES ADJ 100 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE HI-TEMP FINE LINE 1"X36YD datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf