API Delevan S1008-151G
S1008-151G picture photo
Mfg. Part Number
S1008-151G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.015A 110 MOHM
Datasheet Download
S1008-151G.pdf
Availability of S1008-151G
QUANTITY
S1008-151G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-151G
Internal Part NumberEIS-S1008-151G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150nH
Tolerance±2%
Current Rating1.015A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant353MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-151G
Related LinksS1008, S1008-151G Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-151G Details Description
Related parts for S1008-151G
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 750MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ48B datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf