API Delevan S1008-393F
S1008-393F picture photo
Mfg. Part Number
S1008-393F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 120MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
S1008-393F.pdf
Availability of S1008-393F
QUANTITY
S1008-393F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-393F
Internal Part NumberEIS-S1008-393F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±1%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-393F
Related LinksS1008, S1008-393F Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-393F Details Description
Related parts for S1008-393F
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 24POS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf