API Delevan S1008-393F
S1008-393F picture photo
Mfg. Part Number
S1008-393F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 120MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
S1008-393F.pdf
Availability of S1008-393F
QUANTITY
S1008-393F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-393F
Internal Part NumberEIS-S1008-393F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±1%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-393F
Related LinksS1008, S1008-393F Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-393F Details Description
Related parts for S1008-393F
CONN HEADER RTANG 12POS PCB TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
EXPANSION GROMMET NATURAL 5/16" datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf