API Delevan S1008R-103H
S1008R-103H picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-103H
Brief Description
FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
S1008R-103H.pdf
Availability of S1008R-103H
QUANTITY
S1008R-103H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-103H
Internal Part NumberEIS-S1008R-103H
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008R
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±3%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-103H
Related LinksS1008, S1008R-103H Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-103H Details Description
Related parts for S1008R-103H
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
IC GATE DVR MONO HI/LO 16SOP datasheet.pdf
KNOB INSTRUMENT THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf