API Delevan S1008R-123F
S1008R-123F picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-123F
Brief Description
FIXED IND 12UH 220MA 3.5 OHM SMD
Datasheet Download
S1008R-123F.pdf
Availability of S1008R-123F
QUANTITY
S1008R-123F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-123F
Internal Part NumberEIS-S1008R-123F
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008R
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±1%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-123F
Related LinksS1008, S1008R-123F Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-123F Details Description
Related parts for S1008R-123F
SCR NON-SENSITIVE GATE 8.0A 600V datasheet.pdf
IC BUFFER DVR ECL NON-INV 8TSSOP datasheet.pdf
KIT RF MODULE 315MHZ FOR STK500 datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 3010 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X6S 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf