API Delevan S1008R-222F
S1008R-222F picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-222F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 375MA 800 MOHM
Datasheet Download
S1008R-222F.pdf
Availability of S1008R-222F
QUANTITY
S1008R-222F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-222F
Internal Part NumberEIS-S1008R-222F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±1%
Current Rating375mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-222F
Related LinksS1008, S1008R-222F Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-222F Details Description
Related parts for S1008R-222F
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ACCESORY-CAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf