API Delevan S1008R-271J
S1008R-271J picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-271J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270NH 900MA 140 MOHM
Datasheet Download
S1008R-271J.pdf
Availability of S1008R-271J
QUANTITY
S1008R-271J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-271J
Internal Part NumberEIS-S1008R-271J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant308MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-271J
Related LinksS1008, S1008R-271J Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-271J Details Description
Related parts for S1008R-271J
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY WR BLK 14.5" datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB 22MM RED/GRN IL datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
FUSE 200A 1500V 2XL PV BOLT-IN V datasheet.pdf