Vishay/BCcomponents S101K25X7RP63K5R
S101K25X7RP63K5R picture photo
Mfg. Part Number
S101K25X7RP63K5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S101K25X7RP63K5R.pdf
Availability of S101K25X7RP63K5R
QUANTITY
S101K25X7RP63K5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S101K25X7RP63K5R
Internal Part NumberEIS-S101K25X7RP63K5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S101K25X7RP63K5R
Related LinksS101K25X, S101K25X7RP63K5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S101K25X7RP63K5R Details Description
Related parts for S101K25X7RP63K5R
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K UP/DN TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf