Vishay/BCcomponents S102M33Z5UR63K7R
S102M33Z5UR63K7R picture photo
Mfg. Part Number
S102M33Z5UR63K7R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV Z5U RADIAL
Datasheet Download
S102M33Z5UR63K7R.pdf
Availability of S102M33Z5UR63K7R
QUANTITY
S102M33Z5UR63K7R Order Process
Ship out your order
Specifications of S102M33Z5UR63K7R
Internal Part NumberEIS-S102M33Z5UR63K7R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)