JST Sales America Inc. S10B-PH-K-S
S10B-PH-K-S picture photo
Mfg. Part Number
S10B-PH-K-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PH SIDE 10POS 2MM
Datasheet Download
S10B-PH-K-S.pdf
Availability of S10B-PH-K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S10B-PH-K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of S10B-PH-K-S
Internal Part NumberEIS-S10B-PH-K-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit, Solder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10B-PH-K-S
Related LinksS10B-, S10B-PH-K-S Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S10B-PH-K-S Details Description
Related parts for S10B-PH-K-S
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT, 2 WIT2411M MODU datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf