EPCOS (TDK) S10K14AUTO
S10K14AUTO picture photo
Mfg. Part Number
S10K14AUTO
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 19.8V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
S10K14AUTO.pdf
Availability of S10K14AUTO
QUANTITY
S10K14AUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K14AUTO
Internal Part NumberEIS-S10K14AUTO
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
PCN Design/SpecificationCu wire for disk varistor 27/Mar/2009
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)19.8V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)24.2V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts16VDC
Energy2.0J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K14AUTO
Related LinksS10K1, S10K14AUTO Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K14AUTO Details Description
Related parts for S10K14AUTO
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 15KOHM 25C datasheet.pdf
IC ATTENUATOR/XLATOR 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
LED GREEN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT BLUE CC SMD datasheet.pdf