EPCOS (TDK) S10K17G5S5
S10K17G5S5 picture photo
Mfg. Part Number
S10K17G5S5
Brief Description
VARISTOR 24.3V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
S10K17G5S5.pdf
Availability of S10K17G5S5
QUANTITY
S10K17G5S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K17G5S5
Internal Part NumberEIS-S10K17G5S5
Circuit Protection Offering
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy2.5J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K17G5S5
Related LinksS10K1, S10K17G5S5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K17G5S5 Details Description
Related parts for S10K17G5S5
CONV DC-DC 48V IN 12V OUT 132W datasheet.pdf
LED 5MM VERT HI EFF ORANGE PCMNT datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT 8B 3.94" datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 1.6A 250/277V RADIAL datasheet.pdf