EPCOS (TDK) S10K20G5S5
S10K20G5S5 picture photo
Mfg. Part Number
S10K20G5S5
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
S10K20G5S5.pdf
Availability of S10K20G5S5
QUANTITY
S10K20G5S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S10K20G5S5
Internal Part NumberEIS-S10K20G5S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy3.1J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10K20G5S5
Related LinksS10K2, S10K20G5S5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S10K20G5S5 Details Description
Related parts for S10K20G5S5
CONN D-SUB PIN 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
FILTER LINE RFI FLANGE 3 AMP datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf