JST Sales America Inc. S11B-ZR-SM3A-TF
S11B-ZR-SM3A-TF picture photo
Mfg. Part Number
S11B-ZR-SM3A-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER ZH SIDE 11POS 1.5MM
Datasheet Download
S11B-ZR-SM3A-TF.pdf
Availability of S11B-ZR-SM3A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S11B-ZR-SM3A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of S11B-ZR-SM3A-TF
Internal Part NumberEIS-S11B-ZR-SM3A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesZH
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.059" (1.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S11B-ZR-SM3A-TF
Related LinksS11B-ZR, S11B-ZR-SM3A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S11B-ZR-SM3A-TF Details Description
Related parts for S11B-ZR-SM3A-TF
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
HEATSINK 29X29X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
IC TEMP SNSR TRIPL REMOTE 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMALE 12POS 6' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf