API Delevan S1210-104F
S1210-104F picture photo
Mfg. Part Number
S1210-104F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 127MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
S1210-104F.pdf
Availability of S1210-104F
QUANTITY
S1210-104F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-104F
Internal Part NumberEIS-S1210-104F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±1%
Current Rating127mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-104F
Related LinksS1210, S1210-104F Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-104F Details Description
Related parts for S1210-104F
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 70POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP MOD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf