API Delevan S1210-332J
S1210-332J picture photo
Mfg. Part Number
S1210-332J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 449MA 800 MOHM
Datasheet Download
S1210-332J.pdf
Availability of S1210-332J
QUANTITY
S1210-332J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-332J
Internal Part NumberEIS-S1210-332J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±5%
Current Rating449mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-332J
Related LinksS1210, S1210-332J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-332J Details Description
Related parts for S1210-332J
8-PIN TEST CLIP GOLD SOIC .15" datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM DO201AE datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
STRGLGHT 100'12-3 SJT 10SKTGRND datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf