API Delevan S1210R-104J
S1210R-104J picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-104J
Brief Description
FIXED IND 100UH 127MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
S1210R-104J.pdf
Availability of S1210R-104J
QUANTITY
S1210R-104J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-104J
Internal Part NumberEIS-S1210R-104J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating127mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-104J
Related LinksS1210, S1210R-104J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-104J Details Description
Related parts for S1210R-104J
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA SOD80 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf