API Delevan S1210R-122K
S1210R-122K picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-122K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1210R-122K.pdf
Availability of S1210R-122K
QUANTITY
S1210R-122K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-122K
Internal Part NumberEIS-S1210R-122K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating574mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-122K
Related LinksS1210, S1210R-122K Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-122K Details Description
Related parts for S1210R-122K
METAL CLAMP 5/8 X 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33.2 OHM 1206 datasheet.pdf