API Delevan S1210R-393H
S1210R-393H picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-393H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 179MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
S1210R-393H.pdf
Availability of S1210R-393H
QUANTITY
S1210R-393H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-393H
Internal Part NumberEIS-S1210R-393H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±3%
Current Rating179mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-393H
Related LinksS1210, S1210R-393H Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-393H Details Description
Related parts for S1210R-393H
FIXED IND 3.3UH 2.5A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.475K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf