API Delevan S1210R-472J
S1210R-472J picture photo
Mfg. Part Number
S1210R-472J
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 402MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S1210R-472J.pdf
Availability of S1210R-472J
QUANTITY
S1210R-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210R-472J
Internal Part NumberEIS-S1210R-472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating402mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210R-472J
Related LinksS1210, S1210R-472J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210R-472J Details Description
Related parts for S1210R-472J
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf