JST Sales America Inc. S12B-PH-SM3-TB
S12B-PH-SM3-TB picture photo
Mfg. Part Number
S12B-PH-SM3-TB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR PH SIDE 12POS 2MM SMD
Datasheet Download
S12B-PH-SM3-TB.pdf
Availability of S12B-PH-SM3-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S12B-PH-SM3-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of S12B-PH-SM3-TB
Internal Part NumberEIS-S12B-PH-SM3-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPH
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S12B-PH-SM3-TB
Related LinksS12B-PH, S12B-PH-SM3-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S12B-PH-SM3-TB Details Description
Related parts for S12B-PH-SM3-TB
IDC CABLE - MSR30A/MC34G/MSR30A datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.6A SSOT-6 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG BLACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BRAID ROSIN GREEN .075"X500' datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 99MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 10NS 48BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf