JST Sales America Inc. S14B-PHDSS
S14B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S14B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 14POS 2MM
Datasheet Download
S14B-PHDSS.pdf
Availability of S14B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S14B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S14B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S14B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14B-PHDSS
Related LinksS14B-, S14B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S14B-PHDSS Details Description
Related parts for S14B-PHDSS
RES ARRAY 2 RES 12 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.25% 0.3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
2M B/S EMI ROT SZ6 NI datasheet.pdf
15000UF 200V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf