JST Sales America Inc. S14B-PHDSS
S14B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S14B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 14POS 2MM
Datasheet Download
S14B-PHDSS.pdf
Availability of S14B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S14B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S14B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S14B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14B-PHDSS
Related LinksS14B-, S14B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S14B-PHDSS Details Description
Related parts for S14B-PHDSS
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 4.72"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
SGE1510-0-1500L-5000C-5000C datasheet.pdf
HAR-SPEED M12 RECEPTACLE CAT 6A datasheet.pdf