EPCOS (TDK) S14K75G5S5
S14K75G5S5 picture photo
Mfg. Part Number
S14K75G5S5
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
S14K75G5S5.pdf
Availability of S14K75G5S5
QUANTITY
S14K75G5S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of S14K75G5S5
Internal Part NumberEIS-S14K75G5S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts100VDC
Energy20J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14K75G5S5
Related LinksS14K7, S14K75G5S5 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
S14K75G5S5 Details Description
Related parts for S14K75G5S5
CAP TANT 22UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
16X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf