Vishay/BCcomponents S151M59S3NU83L0R
S151M59S3NU83L0R picture photo
Mfg. Part Number
S151M59S3NU83L0R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 6KV S3N RADIAL
Datasheet Download
S151M59S3NU83L0R.pdf
Availability of S151M59S3NU83L0R
QUANTITY
S151M59S3NU83L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of S151M59S3NU83L0R
Internal Part NumberEIS-S151M59S3NU83L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientS3N
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S151M59S3NU83L0R
Related LinksS151M59S, S151M59S3NU83L0R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S151M59S3NU83L0R Details Description
Related parts for S151M59S3NU83L0R
CONN HEADER 2POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 97MM datasheet.pdf
IMPACT 6X16 GL DC ASSY 0.46 PTH datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf