Pericom Semiconductor Corp. S1700C-20.0000
S1700C-20.0000 picture photo
Mfg. Part Number
S1700C-20.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
S1700C-20.0000.pdf
Availability of S1700C-20.0000
QUANTITY
S1700C-20.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of S1700C-20.0000
Internal Part NumberEIS-S1700C-20.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix™ S1700
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1700C-20.0000
Related LinksS1700C-, S1700C-20.0000 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
S1700C-20.0000 Details Description
Related parts for S1700C-20.0000
FIXED IND 82NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN SPRING 14POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 470MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
LED GREEN/RED DIFF SOT23-3 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf