API Delevan S1812-123G
S1812-123G picture photo
Mfg. Part Number
S1812-123G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 315MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
S1812-123G.pdf
Availability of S1812-123G
QUANTITY
S1812-123G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-123G
Internal Part NumberEIS-S1812-123G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±2%
Current Rating315mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-123G
Related LinksS1812, S1812-123G Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-123G Details Description
Related parts for S1812-123G
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
LOW SPEED datasheet.pdf
IC PSOC 16K FLASH 1K 28-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS STR .100" TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.3V 10W datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf