Zilog ZGP323HEH2008C00TR
ZGP323HEH2008C00TR picture photo
Mfg. Part Number
ZGP323HEH2008C00TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SSOP
Datasheet Download
ZGP323HEH2008C00TR.pdf
Availability of ZGP323HEH2008C00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZGP323HEH2008C00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ZGP323HEH2008C00TR
Internal Part NumberEIS-ZGP323HEH2008C00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesZ8® GP™
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorZ8
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsHLVD, POR, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size237 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZGP323HEH2008C00TR
Related LinksZGP323HEH, ZGP323HEH2008C00TR Datasheet, Zilog Distributor
ZGP323HEH2008C00TR Details Description
Related parts for ZGP323HEH2008C00TR
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K 2% 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
T5007, 2N/C, FLEX 2 ACTUATOR CON datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf