API Delevan S1812-123G
S1812-123G picture photo
Mfg. Part Number
S1812-123G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 315MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
S1812-123G.pdf
Availability of S1812-123G
QUANTITY
S1812-123G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-123G
Internal Part NumberEIS-S1812-123G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±2%
Current Rating315mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-123G
Related LinksS1812, S1812-123G Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-123G Details Description
Related parts for S1812-123G
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 250V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 25PPM datasheet.pdf
CONN HDR 39POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 305MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf