API Delevan S1812-561K
S1812-561K picture photo
Mfg. Part Number
S1812-561K
Brief Description
FIXED IND 560NH 735MA 370 MOHM
Datasheet Download
S1812-561K.pdf
Availability of S1812-561K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S1812-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-561K
Internal Part NumberEIS-S1812-561K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±10%
Current Rating735mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant185MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-561K
Related LinksS1812, S1812-561K Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-561K Details Description
Related parts for S1812-561K
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 50POS VERT SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CRYSTAL 4.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf