API Delevan S1812-562F
S1812-562F picture photo
Mfg. Part Number
S1812-562F
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 447MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S1812-562F.pdf
Availability of S1812-562F
QUANTITY
S1812-562F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-562F
Internal Part NumberEIS-S1812-562F
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±1%
Current Rating447mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-562F
Related LinksS1812, S1812-562F Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-562F Details Description
Related parts for S1812-562F
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015L/H1503TR10" datasheet.pdf
TENSION CLIP ACETAL BLK 3/8"DIA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC CRYPTO 4.5KB I2C 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 284MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
IR CON 12 SKT CRIMP GOLD 2.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf