API Delevan S1812-682K
S1812-682K picture photo
Mfg. Part Number
S1812-682K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 408MA 1.2 OHM
Datasheet Download
S1812-682K.pdf
Availability of S1812-682K
QUANTITY
S1812-682K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-682K
Internal Part NumberEIS-S1812-682K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating408mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-682K
Related LinksS1812, S1812-682K Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-682K Details Description
Related parts for S1812-682K
IC ADC 12-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
KIT EMULATOR FSICE 908JB8 datasheet.pdf
SERVO DRIVE 3KW 240V 3PHA G-SER datasheet.pdf
REMOTE CONTROL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLK110 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 2K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 13MM 7.24" datasheet.pdf