API Delevan S1812R-103J
S1812R-103J picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-103J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
S1812R-103J.pdf
Availability of S1812R-103J
QUANTITY
S1812R-103J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-103J
Internal Part NumberEIS-S1812R-103J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-103J
Related LinksS1812, S1812R-103J Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-103J Details Description
Related parts for S1812R-103J
FIXED IND 33NH 500MA 20 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER & DIE SET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 1.1A 119 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf