API Delevan S1812R-182G
S1812R-182G picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-182G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 681MA 430 MOHM
Datasheet Download
S1812R-182G.pdf
Availability of S1812R-182G
QUANTITY
S1812R-182G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-182G
Internal Part NumberEIS-S1812R-182G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±2%
Current Rating681mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-182G
Related LinksS1812, S1812R-182G Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-182G Details Description
Related parts for S1812R-182G
RES SMD 6.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LEVER SPRNG LEAF FOR LIMT SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FILTER MAINS EMI 10A +VDR QC datasheet.pdf