JST Sales America Inc. S18B-PHDSS
S18B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S18B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 18POS 2MM
Datasheet Download
S18B-PHDSS.pdf
Availability of S18B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S18B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S18B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S18B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S18B-PHDSS
Related LinksS18B-, S18B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S18B-PHDSS Details Description
Related parts for S18B-PHDSS
SENSOR DIFF VACUUM GAUGE .3PSI datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf