JST Sales America Inc. S18B-PHDSS
S18B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S18B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 18POS 2MM
Datasheet Download
S18B-PHDSS.pdf
Availability of S18B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S18B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S18B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S18B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S18B-PHDSS
Related LinksS18B-, S18B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S18B-PHDSS Details Description
Related parts for S18B-PHDSS
LED MATRIX 5X7 0.7" SUPER RED datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO220 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf