Vishay/Sprague T95C475K050LABS
T95C475K050LABS picture photo
Mfg. Part Number
T95C475K050LABS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2812
Datasheet Download
T95C475K050LABS.pdf
Availability of T95C475K050LABS
QUANTITY
T95C475K050LABS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95C475K050LABS
Internal Part NumberEIS-T95C475K050LABS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95C475K050LABS
Related LinksT95C475, T95C475K050LABS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95C475K050LABS Details Description
Related parts for T95C475K050LABS
IC VOLT DETECTOR CMOS 2.9V SOT89 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD 40MHZ HS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST 0.25A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN FRONT PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf