| Internal Part Number | EIS-S1DXM-M4C60M-DC24V | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Relays | |
| Family | Time Delay Relays | |
| Series | S1DXM | |
| Relay Type | Integrated | |
| Function | Programmable (Multi-Function) | |
| Circuit | 4PDT (4 Form C) | |
| Delay Time | 0.5 Sec ~ 60 Min | |
| Output Type | Mechanical Relay | |
| Contact Rating @ Voltage | 5A @ 250VAC | |
| Voltage - Supply | 24VDC | |