Riedon S2-0R005J1
S2-0R005J1 picture photo
Mfg. Part Number
S2-0R005J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-0R005J1.pdf
Availability of S2-0R005J1
QUANTITY
S2-0R005J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-0R005J1
Internal Part NumberEIS-S2-0R005J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-0R005J1
Related LinksS2-0R, S2-0R005J1 Datasheet, Riedon Distributor
S2-0R005J1 Details Description
Related parts for S2-0R005J1
IC OPAMP JFET 4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 345V 40A 176W I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf