Riedon S2-220RJ8
S2-220RJ8 picture photo
Mfg. Part Number
S2-220RJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-220RJ8.pdf
Availability of S2-220RJ8
QUANTITY
S2-220RJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-220RJ8
Internal Part NumberEIS-S2-220RJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-220RJ8
Related LinksS2-2, S2-220RJ8 Datasheet, Riedon Distributor
S2-220RJ8 Details Description
Related parts for S2-220RJ8
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX UHF PLL TUNED 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 6"W datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf