Littelfuse S2008VS2
S2008VS2 picture photo
Mfg. Part Number
S2008VS2
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENSITIVE 200V 8A TO-251AA
Datasheet Download
S2008VS2.pdf
Availability of S2008VS2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2008VS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2008VS2
Internal Part NumberEIS-S2008VS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2008VS2
Related LinksS200, S2008VS2 Datasheet, Littelfuse Distributor
S2008VS2 Details Description
Related parts for S2008VS2
HEATSINK TO-202 CLIP-ON 5W datasheet.pdf
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 450 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HAN 24 HPR BASE PNL SCREWLK datasheet.pdf
CATEGORY 5E RPLCMNT MOD 6PK datasheet.pdf
SCR 1200V 25A TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf