JST Sales America Inc. S22B-PHDSS(LF)(SN)
S22B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S22B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 22POS 2MM
Datasheet Download
S22B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of S22B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
S22B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S22B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S22B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S22B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksS22B-PHDS, S22B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S22B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for S22B-PHDSS(LF)(SN)
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD XBEE PRO 802.15.4 RPSMA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf