Delta Electronics S24DE120R4NDFA
S24DE120R4NDFA picture photo
Mfg. Part Number
S24DE120R4NDFA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 10W +/-12V 420MA
Datasheet Download
S24DE120R4NDFA.pdf
Availability of S24DE120R4NDFA
QUANTITY
S24DE120R4NDFA Order Process
Ship out your order
Specifications of S24DE120R4NDFA
Internal Part NumberEIS-S24DE120R4NDFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
S24SE and S24DE Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesS24DE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)420mA, 420mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S24DE120R4NDFA
Related LinksS24DE12, S24DE120R4NDFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
S24DE120R4NDFA Details Description
Related parts for S24DE120R4NDFA
IC COMPARATOR DUAL ECL 20PLCC datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
FUSE 160A 1250V 1TN/110 AR CU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMX2531LQ1515 datasheet.pdf
TVS DIODE 444.6VWM 717.6VC DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf