Delta Electronics S24SE12001NDFA
S24SE12001NDFA picture photo
Mfg. Part Number
S24SE12001NDFA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15W 12V 1.25A
Datasheet Download
S24SE12001NDFA.pdf
Availability of S24SE12001NDFA
QUANTITY
S24SE12001NDFA Order Process
Ship out your order
Specifications of S24SE12001NDFA
Internal Part NumberEIS-S24SE12001NDFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial DC/DC Converters Overview
Featured ProductIndustrial DC-DC Converters
Power Management Solutions
S24SE and S24DE Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesS24SE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S24SE12001NDFA
Related LinksS24SE12, S24SE12001NDFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
S24SE12001NDFA Details Description
Related parts for S24SE12001NDFA
LED 3MM 5V 2-HIGH GRN/GRN PC MNT datasheet.pdf
SWITCH INTERRUPTER OPEN BUFF-OUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE FAST 6A 250V MIDGET datasheet.pdf
SWITCH PUSH HALL EFFECT 50MA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf