JST Sales America Inc. S26B-XADSS-N(LF)(SN)
S26B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S26B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 26POS 2.5MM TIN SE
Datasheet Download
S26B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of S26B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
S26B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S26B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S26B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S26B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksS26B-XADSS, S26B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S26B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for S26B-XADSS-N(LF)(SN)
RES SMD 698 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 72" datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
SC-SMT3.81/04/135LF 3.2 BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf